Ministrica poljoprivrede Republike Hrvatske Marija Vučković, ministrica poljoprivrede i hrane Savezne Republike Njemačke Julia Klöckner, ministrica poljoprivrede, regija i turizma Republike Austrije Elisabeth Köstinger, povjerenik Europske komisije za poljoprivredu Janusz Wojciechowski i predsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog vijeća Norbert Lins razmijenili su mišljenja i stavove na video konferenciji pod nazivom Regionalna proizvodnja hrane – okosnica vitalnih ruralnih područja održane u utorak, 23. lipnja 2020. godine.
U dvosatnoj panel raspravi čelnici resora poljoprivrede Hrvatske, Njemačke, Austrije i Europske unije dotaknuli su se tema globalizacije, politike slobodne trgovine, kao i važnosti regionalne proizvodnje hrane za opskrbu Europu hranom. Složili su se kako se pitanje proizvodnje hrane i opskrbe hranom svih građana Europske unije pozicioniralo kao ključan prioritet u izvanrednim okolnostima izazvanima epidemijom COVID-19.
Između ostalog, ministrica poljoprivrede Marija Vučković istaknula je kako „je nedavna kriza COVID učinila očitim da se hrana ne može tretirati kao svaka druga roba, za koju su smanjenje troškova i povećanje profita jedini faktori koji se računaju. Hrana mora biti dostupna svakodnevno svakoj pojedinoj osobi i mogli smo iskusiti koliko su lanci hrane ranjivi na poremećaje trgovine. Pitanje sigurnosti hrane ponovno je u središtu pozornosti jer je postalo jasno da je sigurnost hrane važan element cjelokupne nacionalne sigurnosti“.
„Pouka koju možemo naučiti iz ovog iskustva jest da nepredviđeni katastrofalni događaji ili čak političke nestabilnosti u drugim zemljama mogu poremetiti globalne lance opskrbe hranom i utjecati na tržišta u EU. Posljedice mogu biti ozbiljne ako nema lokalnih ili regionalnih proizvođača koji mogu ponuditi prehrambene proizvode. Kratki lanci opskrbe rješenje su za izbjegavanje prijevoza na veće udaljenosti, koji stvara značajne emisije stakleničkih plinova. Vjerujem da poljoprivrednici mogu imati koristi od ove situacije, posebno proizvođači svježih proizvoda. Oni mogu postići relativno veću cijenu, što dovodi do poboljšanih prihoda poljoprivrednika. Ovo također stvara nove mogućnosti za ruralne zajednice u pogledu osnivanja povezanih poduzeća u preradi, ugostiteljstvu ili logistici koja je povezana s lokalnom proizvodnjom“, naglasila je ministrica Vučković.
Poštovani,
pozivamo Vas da se uključite u izradu Strategije razvoja poljoprivrede i ribarstva 2020.
Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo je proces izrade strateških dokumenata kojima će se odgovoriti na izazove u sektoru poljoprivrede i ribarstva za razdoblje nakon 2020. godine. S tim je ciljem prošle godine ugovoren program savjetodavnih usluga sa Svjetskom bankom.
Zajedno sa svima vama želimo utvrditi smjernice djelovanja i ciljeve poljoprivredne i ribarstvene politike, kao odgovor na potrebu unapređenja stanja u sektoru, povećanja konkurentnosti te stvaranja preduvjeta za održivi gospodarski i društveni razvoj svih krajeva Republike Hrvatske.
Okvir za stratešku transformaciju poljoprivrede i ruralnog prostora te ribarstva dobiti ćemo izradom dva ključna dokumenta, popraćena konkretnim akcijskim planovima za daljnje djelovanje:
• Nacionalna strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja
• Višegodišnji plan razvoja ribarstva
Istovremeno, ovim ćemo djelovanjem udariti temelje za nadolazeći proces programiranja i u potpunosti spremni dočekati sljedeći ciklus Zajedničke poljoprivredne politike i Zajedničke ribarstvene politike EU 2021.-2027.
Ova Internet stranica biti će centralno mjesto razmjene mišljenja i informacija između projektnog tima i zainteresirane javnosti. Stoga vas pozivamo da budete naš redovni gost, aktivno sudjelujete u svim fazama procesa i zajedno s nama omogućite razvoj moderne poljoprivrede i ribarstva u sljedećem desetljeću.
S poštovanjem,
potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede
Tomislav Tolušić